Twitter Etiketleri Üzerine Kısa Kısa #2

You are currently viewing Twitter Etiketleri Üzerine Kısa Kısa #2

Türkiye gerçekten ilginç bir ülke. Başka yerde yaşayamam diyenler boşuna demiyorlar. Gün geçmiyor ki Twitter’da saçma sapan bir konu TT olmasın.

#PedYasaklanamaz

Korona tedbirleri gereği uygulanan kapanma nedeniyle marketlerde bazı ürünlerin satışına kısıtlama getirildi. Temel ihtiyaç olmayan her şey yasak aslında. Bu kapsamda ped satışı da yasaklanmış.

Bu konuda iki şey geliyor aklıma. Birincisi bu kararı alanlar kesin erkektir. Erkek egemen bir toplumuz biz. Ve korkarım bu hiçbir zaman değişmeyecek.

İkincisi, bu kararı alanlar temel ihtiyaç deyince sadece midesini düşünen bir grup hayvanımsı olabilir. Çünkü sadece hayvanlar temel olarak beslenmeyi düşünür. Diğer ihtiyaçlar genelde insana özgüdür.

Şimdi bu yasağın ardından acaba hangi yasak gelecek diye düşünüyorum. Mesela kondom satışı da yasak mı? Eğer yasaksa gelecek yıllarda da ülkeyi aynı zihniyet yönetecek demektir. Bunun önüne geçmek için kondom satışı hiçbir zaman yasak olmamalı.

Ped demişken aklıma bir de marketlerden ped alırken yaşanan sıkıntılar geldi gözümün önüne. Utanmasalar kırk bohçaya sarıp öyle alacaklar. Epey zaman önce Migros’tan ped almam gerekmişti. Girdim, aldım, çıktım. Poşet falan da istemedim. Elimi kolumu sallaya sallaya alışveriş merkezinin yemek bölümüne gittim. Ne yani elimde telefon taşıyınca sıkıntı yok, ped taşıyınca mı sorun olacak?

İnsanları anlamak gerçekten zor. Eğer ped utanılacak bir şeyse iç çamaşırı da öyle olmalı. Ama hiç kimse iç çamaşırını utanarak almıyor. Hatta fantazi ürünlerini bile rahat rahat alıyor, kimseden utanmadan. Konu zevkimiz olunca sıkıntı olmuyor sanırım.

#MescidiAksa

İsrail yine Mescid-i Aksa’ya saldırmış. Bunu yıllardır yapıyor ve bunun tasvip edilecek bir yanı yok. Mesele Müslüman ülkelerin bu konudaki tavrı. Bu konu sadece kendi ülkelerinde bir siyasi malzeme olmanın ötesine geçmiyor. Hele ki bizim ülkede. Ben beni bildim bileli siyasal İslamcılar için Filistin kırmızı çizgidir. Ama hiçbir hükümetin İsrail’e yaptırım uyguladığını görmedim. Yirmi yıldır iktidar olan “şahsım hükûmeti” buna dahil.

Bunu da okumalısın:  Randevuya Neden Geç Kaldım?

Etiketin altında yazanlara bakıyorum. Neredeyse tamamı iktidar yanlısı. Aynı iktidar üç gün önce kendi ülkesinde cami basıp Müslümanları gözaltına almakta bir sakınca görmemişti oysa. Sen kendi ülkende zulüm yapacaksın sonra kalkıp Filistin’e destek çıkacaksın. Adama gülerler.

#KapatÇeneniDemetAkalın

Demet Akalın isimli kadın Twitter’dan şöyle bir açıklama yapmış:

Al sana öneri; nufüs sayımı yapar gibi hazır yasakta var herkezi aşıla ev ev hane hane misss gibi

Yazım ve noktalama Demet Akalın’a ait. Burası tartışmaya kapalı. Bunu tartışacak olsam zaten buraya almazdım.

Aşı pek çok ülkede uygulanıyor. Faydası ve zararları konusunda bilimin elinde henüz kesin bilgiler yok. Buna rağmen yapılıyor. Kendi adıma aşı olmak gibi bir fikrim yok. Olanlara saygı duyarım. Ama insanları yasak bahanesiyle evlere kapattıktan sonra toplama kampı muamelesi yapıp zorla aşılamayı düşünmek en hafif tabirle hayvanlıktır.

Bundan dolayı Twitter nesli Demet Akalın’ın tefe koymuş çalıyor. Senin ne işin olur bu konularla Demet? Sen en iyi bildiğin işi yap. Tabi bu konularda da fikrini söylemekte özgürsün herkes gibi. Ama fikrini söylerken haddi aşma. Saygılı ol.

#EbruGündeş

Bir dönemin en çok dinlenen sanatçılarından biri olan Ebru Gündeş maalesef müzik piyasasına girdiği yıllardaki masumiyetini kaybetti. Para insanı değiştirir söyleminin yaşayan örneklerinden biridir Ebru Gündeş.

Gündeş’in eşini biliyorsunuz. Bir dönem kendisine operasyon yapan emniyet amirlerinden birinin ifadesiyle söylersek Rıza Zarrap soytarısı. Ebru Zarrap’tan boşanmış. Niye? Başka kadınlarla yaşıyormuş Rıza. Ebru için asıl dert bu. Adam koskoca ülkeyi dolandırdı sorun değil. Yani 80 milyonu aldatan biri Ebru’nun kocası olabilir pekâlâ. Ya insanda biraz omurga olur. Boşanacaksan bile gerekçe açıklamadan boşanır geçersin. Kimse de senin niye boşandığını sorgulamaz.

Twitter’da daha pek çok konu gündem oluyor. Hepsine değinmek mümkün değil. Kendimce ilginç bulduğum konularda üç beş kelam edip geçiyorum.

Eminim ki sizin de ilginç bulduğunuz konular vardır. Bunları yorumda belirtirseniz sevinirim.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
8 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
irem
10 Mayıs 2021 19.55

Çok sevdim bu seriyi 🙂 Ben de böyle bir haftalık gündem yapıyorum kendimce cumartesi günleri; ama pek uzun bahsetmiyorum. Ped konusunda söylediklerinize katılıyorum, keşke gerçek olmasaydı bunlar.

Çıplak Yazar
21 Mayıs 2021 07.27

Aşı karşıtı olduğunuzu bilmiyordum. Yani bir yandan ben aşı olmam deyip, bir yandan da olanlara saygı duyarım sözünüzü pek samimi bulamadım açıkçası.

Bu tür düşüncede olanların zararı sadece kendine olsa inanın ben de size saygı duyardım ama biraz da empati kurmak gerek.

Mesela sırf keyfiye aşı olmadığınız için hastalığa yakalanıp hafif atlatsanız. Ancak bu süreçte bir kaç kişiye de bulaştırmış olsanız. Sonra o bir kaç kişiden biri hastalığı atlatamayıp, sırf sizin “ben aşı olmam” takıntınız yüzünden ölmüş olsa ve bunu bilseniz.

Bununla yaşayabilir miydiniz?

Çıplak Yazar
Yanıtla  Bir Edip
21 Mayıs 2021 15.25

Soruma cevap vermek dışında her şeyi yazmışsınız. 🙂

💉 ya karşıyım ama aşı olana saygım var görüşü, ateistim ama ineklere 🐮 tapana saygım var görüşünden farksız geliyor bana.

Çünkü nasıl ki ineğe tapan bir ateiste saygı duyamaz ise, aşı olan biri de keyfiye aşı olmayan ve bireysel olarak virüsü yayma konusunda tehdit oluşturan birine saygı duyamaz. Duyuyorum diyen de yalan söylüyordur.

Ayrıca sizin o “uç bir varsayım” dediğiniz şey, bizim her gün burnumuzun dibinde dolaşan gerçek.

Yani ben size uzaylılar gelip dünyayı istila edecekler üstelik bizim bakkal Mahmut abiyi de kaçıracaklar demedim. 🙂 (Bu uç bir örnek olurdu işte.)

Sevgiler selamlar🖐️

Çıplak Yazar
Yanıtla  Bir Edip
22 Mayıs 2021 13.27

Hocam gerçekten sizinle oturup yüz yüze konuşmayı çok isterdim.

Yani şu yazdıklarınızdan sonra anladım ki ne yazacak olsam boşa yazmış olacağım.

Meseleyi en sonunda farklı görüşlere saygı duymak konusuna getirmeniz ise apayrı bir ironi olmuş.