Bestelenmiş Şiirler Antolojisi

You are currently viewing Bestelenmiş Şiirler Antolojisi

Bestelenmiş şiirler listesinin şair isimlerine göre abecesel dizini

Soluk harfler için çalışıyorum. 🙂

Listeye dair bazı küçük notlar: 

Yolun sonuna epey yaklaşan bu liste karışık bir sıralama ile güncellenmeye devam ediyor. Şu an için bu listeye dâhil yazılar ana sayfada gecikmeli olarak görünüyor. Yeni yazıları besteli şiirler kategorisinden veya bu sayfadaki harflerden takip edebilirsiniz. 

Bu listenin üç temel ölçütü vardır:

  • Şairin Batı Etkisinde Gelişen Türk Edebiyatı içinde yer alması
  • Şairin bestelenmiş herhangi bir şiirinin olması
  • Bestelenmiş olan bu şiirden benim haberdar olmam :))

Şairleri ve şiirleri “iyi-kötü” gibi bir ayrıma tabi tutmadan listeye aldım. Bir şairin veya şiirin neye ve kime göre iyi ya da kötü sayılacağı çok su götürecek bir tartışma konusudur. Ayrıca yapılan besteler üzerinde de herhangi bir fikir beyan etmem mümkün değil. Bu değerlendirmeleri edebiyat ve müzik alanlarının uzmanlarına bırakıyorum.

Bu listenin çok eksik bir liste olduğunun farkındayım. Zaman içinde derli toplu bir listeye dönüşeceğini düşünüyorum. Ayrıca bazı şairlerin bestelenmiş şiirlerinin tamamının yer aldığı yazılar da biraz ham hâliyle bloğa eklendi. Zamanla bunların da belli bir olgunluğa erişeceğini umuyorum. 

Peki, bu kadar eksiğe rağmen neden yazıları sayfaya koydum? “Göç yolda düzülür” diye bir atasözümüz var. Biraz bundan güç alarak çıktım yola. En mükemmel şekli vereyim, ondan sonra okuyucuya takdim edeyim desem aylar, belki yıllar sürecekti. Bu kadar beklemenin anlamı yoktu bana göre.

Bir şairin bu listede olmaması onun hiçbir şiirinin bestelenmediği anlamını taşımaz. Sadece bu listenin eksik olduğunu gösterir. Sizin de listede olmasını istediğiniz şairler ve şiirleri varsa bildirirseniz buraya eklerim. 

Listede yer alan şiirlerin bazen tekrar ettiğini göreceksiniz. Bu tekrarlar aynı şiire farklı besteler yapıldığı için eklenmiştir. Mümkün olduğunca şiirlerin bestelerini bağlantı olarak eklemeye çalıştım. Tabi bu bağlantılar bestenin Youtube’da olmasıyla sınırlı kaldı. Zaman içinde elde ettiğim yeni bilgilerle listeleri güncellemeye devam edeceğim. Yine şiirleri de okuyabilmeniz için bağlantılarla zenginleştirmeye çalışacağım. Bazen şiirlerin isimlerini tespit edemedim. Böyle durumlarda şarkı ismini şiir adı olarak kullandım.  

NOT:

  • Listeler oluşturulurken internette geniş çaplı araştırmalar yaptım, pek çok siteden faydalandım. Bunların tamamını burada zikretmek mümkün görünmüyor. Türk sanat müziği formundaki eserlerin listesi oluşturulurken genelde notaarsivleri.com sayfasından faydalandım. Sayfalarındaki eser listesini biredip.com ile paylaşan notaarsivleri.com adresine de teşekkür ederim. 
Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
3 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Gülten
Gülten
22 Ocak 2022 12.02

Bu yeni düzenlemeyle beraber arşiviniz çok güzel bir hâl alacak eminim ki. İnanın bazen sizi kıskanıyorum:)Ünlü kadın şairler ve şiirleri hakkında yazı dizisi yazmayı düşündüm ben de fakat istikrar konusunda iyi değilim. Plânlı hiçbir iş yapamıyorum. Emeğinize sağlık, vakit buldukça şiirlere ve şairlere de bakarım inşallah.

Gülten
Gülten
Yanıtla  Bir Edip
23 Ocak 2022 11.43

Sizin fikriniz benim için önemli ve aslında böyle bir yazıya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bakalım kısmet diyeyim,belki de bir yerlerden başlamak gerekir:)