Bilinmeyen Şiirler: Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu – Senden Bana

You are currently viewing Bilinmeyen Şiirler: Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu – Senden Bana

Bilinmeyen şiirlerin bugünkü konuğu adını pek duymadığınız bir şair. Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu milliyetçi, gelenekçi bir görüş etrafında hem aruz hem hece ölçüsüyle şiir yazmış bir doktor aynı zamanda. Türk şiirinin en büyük şairlerinin Ne­cati Bey, Hayalî, Fuzulî, Bakî, Nevi, Nailî, Şey­hülislam Yahya, Neşâtî, Mantıkî, Nefî, Vecdî, Nabî, Nedîm gibi divan şairleri olduğunu ileri süren Hacıtahiroğlu, Servetifünun şairlerinden Hüseyin Sîret ve Cenap Şahabettin dışındakileri şair saymamıştır. Bu düşünce dönemin en bilinen şairi Tevfik Fikret’e haksızlık mıdır, bilmiyorum.

Tabi burada akla hemen “Şairin kendisi ne kadar büyük bir şair ki?” sorusu geliyor. Bu sorunun cevabını vermek benim işim değil. Bilinmeyen şiirler kategorisinde şairlere çok takılmadan güzel dizenin izini sürüyorum. Beğendiğim bir mısra bulduysam şairine bakmadan buraya alıyorum. Yani benim için asıl olan şair değil, şiirdir.

Şiirlerinin çok büyük bir kısmını aruz ölçüsü ile yazan şair, son dönem edebiyatımızda aruz ölçüsünü en iyi kullanan şairdir. Öyle ki aruzla yazılmış şiirleri, dilinin çağdaşlığı olmasa kadim gazellerle arasındaki fark sezilemeyecek kadar başarılıdır.


Söz götürmez sevgiler yurdunda ilk önderliğim
Gerçi yanlışlıkla hep Mecnun’u önder sundular

Bildiğim sözler henüz bitmiş değil yazmaktayım
“Aşka dair yaz” deyip bir hayli defter sundular

Doğruluğunu test edemediğim bir anıyı da ilginç bulduğum için buraya eklemek istiyorum.

Edebiyatçıların önemli buluşma mekanlarından biri olan Marmara Kıraathanesi’nin müdavimlerinden biri olan Abdullah Öztemiz, İkinci Yeni’nin garip sözcükleri bir araya getirip manasız şiir yazdığını iddia eder. Bu iddiasını kanıtlamak maksadıyla da cebini kelimelerle doldurur. Cebinden rast gele çektiği sözcüklerle de bir şiir oluşturur. Hikâye burada bitmiyor. Oluşturduğu bu şiiri Varlık dergisine gönderir ve dereceye girer. Şiiri Varlık’ta yayımlanır.

Senden Bana

Bütün acılarım gelip geçici
Bütün umutların güneşi bende
Ortadan ikiye böldük sevinci
Bir eşi sendedir, bir eşi bende.

Kokusunda yağmur sonu toprağın,
Dün gece yerine geldi adağın:
Baktım ki sunduğun alev dudağın
Rengi sende kalmış, ateşi bende

Abdullah ÖZTEMİZ HACITAHİROĞLU

Şiir, Abidin Gerçeker tarafından “Bütün acılarım gelip geçici” adıyla bestelenmiştir. Ama çok aramama rağmen internet ortamında şarkıya ulaşmadım. Bu şiir dışında Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu’nun pek çok şiiri Türk sanat müziği formunda bestelenmiştir.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
2 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Huriye
19 Temmuz 2022 16.53

İlk kez duyuyorum yazarı ama şiirini beğendim.