Bilinmeyen Şiirler: Birhan Keskin – Aşk

You are currently viewing Bilinmeyen Şiirler: Birhan Keskin – Aşk

Sanal şiir defterime bugün ismini hep bildiğim ama şiirleriyle pek içli dışlı olmadığım bir ismi konuk ettim. Birhan Keskin’in “Aşk” şiirini sizin de severek okuyacağınızı umuyorum. En güzel aşk şiirlerinin hep erkek şairler tarafından yazıldığı tezini de çürütmüş gibidir şair. Kadın şair sayısı az olsa da edebiyatımızda bu işin hakkını veren nadir kalemlerden biridir Birhan Keskin.

Şairin “Şubat” şiirinde geçen şu dizeler belki sizin de kalbinize bir şeyler fısıldar: “Bir gün olur senin de düşerse elinden nar / Aşk bir gün seni de alır bir yerden bir yere koyar / Ne zaman ki kaplar gönül mülkünü kar / Çağır o zaman, anlatırım sana, / bir ömürden nasıl döne döne geçer turnalar.”

Sözü daha fazla uzatmadan şaire bırakalım. Ben şimdiden taslaklara bir şiirini daha kaydettim şairin. Bir zaman sonra onu da paylaşacağım sizlerle. Hangi şiir mi? Onu söylemem işte.

Aşk

Sevgilim sabahın erkenini seviyor,
ben geceyi ve esmerliğini onun,
o dorukları seviyor, korkuyor bundan
ben rüzgarla buluşan tepeyi, tuhaflığı,
ona bir yeşil gülümsüyor,
ben, hayatı delice sevdiysem nasıl,
diyorum, seni de öyle.
O kendi boşluğunda oyalanan günlerde
canı sıkılan bir çocuk gibi uyuyor,
ben göğe bakıyorum geceden,
kendi çukurunu bulmuş deniz gibiyim
diyorum, yanında,
o sabahları eğilip öpüyor denizi.
Çıplağın çıplağımda, rüzgarın dağımda olsun,
esmerliğin gecemde, öyle kal.
“Bulutlara bak, gidiyorlar, hızla” diyorsun,
yağmur bir yalıyor yüzümü,
bir duruyor. Sabahları eğilip yüzüme
öpüşün geçiyor bir, bir duruyor aklım.
Su ve rüzgar, dağ ve doruk, sonsuz hepsi,
oysa camdaki sardunya gibi üşür
bana biçtiğin ömür, ölüm geliyor aklıma bir
bir, çıplağın çıplağımda.
Rüzgarın dağımda olsun esmerliğin gecemde
öyle kal, sana sonsuz sarıldığımda

Birhan KESKİN


Meraklısına not: Bestelenmiş şiirler kategorisinde sanal ortamda yapılmış en kapsamlı “betelenmiş şiirler antolojisi”ni oluşturmaya çalışıyorum. İnceleyebilir, eksik gördüğünüz yerleri iletebilirsiniz. Tabi sadece bu kategoriye değil sanal şiir defterime de katkı yapmak isterseniz sevdiğiniz şiirleri yazabilirsiniz. Hızım kaplumbağanınkine eşit olabilir ama hareket ediyorum nihayetinde. Anın tadını çıkara çıkara ilerliyorum. Hem bilirsiniz şiir aceleye gelmez.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
5 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Huriye
21 Mart 2022 10.27

Birhan’ın en bilinem şiirlerinden sayılabilir, içindeki bazı kısımlar çokça paylaşılıyor. Canım Birhan öyle seviyorum ki en en en sevdiğim şairlerden biridir. 🙂

Momentos
23 Mart 2022 14.25

Yayın mail kutuma ilk düştüğünde gelip keyif alarak okudum ama cep telefonunda girdiğim için bir sürü kayıtla ilgili şeyler önüme çıktığından bilgisayardan yapayım dedim ve maalesef unuttum.
Birhan Keskin sevdiğim şairlerden. Bu yayını da pek sevdim o yüzden. Size başka şairlerin şiirlerinden örnekler yazacağım yakında. 🙂

Momentos
Yanıtla  Bir Edip
10 Nisan 2022 10.44

Cep telefonundan girdiğimde farklı bir cihaz olarak algılayıp, aslında kayıtlı olduğum halde yeniden yazmam gerekiyor. Dışarda olduğumda hızlıca hareket ettiğimden buna vakit yoktu. Bilgisayardan herhangi bir sorun yok. Ama sadece bu yorumlarınızı ben sayfanıza girince gördüm, maille yeni yorum yapıldığında haber geliyordu önceden şimdi gelmiyor. Sadece bunu iletebilirim. 🙂