Bilinmeyen Şiirler: Nüzhet Erman – Zikir

You are currently viewing Bilinmeyen Şiirler: Nüzhet Erman – Zikir

Nüzhet Erman, ismini bildiğim ama şiirlerini pek tanımadığım bir isimdi. “Zikir” şiirini sayfaya koymak için çalışmaya başladığımda hep yaptığım gibi internet adı verilen uçsuz bucaksız deryaya açıldım. Onlarca şiirini okudum şairin. Mesleği ile şairliği arasında bir bağ kurmaya çalıştım. Görev yaptığı ilçe veya illerdeki insanlar biliyorlar mıydı acaba kaymakamlarının veya valililerinin şair olduğunu? Şairliği ve devlet adamlığını birbirinden ayırmak gerekiyor mu bilmiyorum ama görev yaptığı yerlerde halkın, şairliğinden haberdar olmadığını düşünmek bile üzer beni.

Sonra şairin gözünden bakmaya çalıştım topluma. Hani bürokrasinin soğuk bir yüzü vardır ya, şair görev yaparken nasıldı acaba? Baba katılığında bir devlet miydi yoksa anne sıcaklığında bir vatan mıydı halk için? Şiirlerinden hareketle bir şey söylemek gerekirse halkını kucaklamış bir şair olmalı.

Sözü uzattım. Bilinmeyen şiirlerde güzel bir şiir sizi bekliyor.

Zikir

Bugün olmazsa yarın! Olmazsa!
Bir sonraki, bir sonraki sabaha!

Yeter ki gel,
Şerbetliyim ışık yıllarınca uzağa!

Senden önce ve senden sonra diye
Tarih düşüreceğim çağa!

Başım üstüne, gelmen için
Gerek varsa adağa!

Fırsat ve ruhsat ver,
En güzel şiirimi yazmadım daha!

Sağında sen varsın dengemin,
Solundaysa tüm doğa!

Şiir falan değil zaten bu…
Zikir ve dua!

Nüzhet ERMAN

Nüzhet Erman kimdir?

Nüzhet ERMAN (İstanbul, 28 Nisan 1926-Ankara, 11 Kasım 1996) Şair, Yazar

Afyon Lisesi, ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler (1947) ve Hukuk fakültelerini (1961) bitirdi.

Kaymakamlık (1950-1960), Nevşehir, Antalya, Rize, Muğla ve Tekirdağ’da valilik, Danıştay üye yardımcılığı, 3. Daire başyardımcılık vekilliği, Anayasa Mahkemesi raportörlüğü, Danıştay sözcülüğü yaptı. 1980 yılından sonra Gazi Üniversitesi’nde iki dönem İnkılâp Tarihi dersi vermiştir.

Şiirleri Ülkü, Yedigün, Millet, Kaynak, İnkılapçı Gençlik, Varlık ve Hisar dergilerinde yayımlandı.

Nüzhet Erman’ın şiirlerinin temasını oluşturan en önemli unsur, içinde yaşayan insanıyla birlikte Anadolu coğrafyasıdır. Erman’ın şiirlerindeki lirizme dikkat çekmek gerekir. Şiirlerindeki sert tavrının şiirin bütününe hâkim olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Şair bir çok şiirinde Anadolu coğrafyasına ait dekorlara başvurur. Bir arının yaptığı petek, bir iğde ağacı, bir ağaç gölgesi veya bir çardak şair için o coğrafyaya açılmak anlamına gelir.

Türk tarihini şiirle işlemek gayretine girişen şair, Her Gün Yeniden Doğarız adlı şiir kitabıyla tarihî temalı şiir örnekleri verir. Şair tarihe doğru uzanırken yanında Anadolu’da yeşeren Türk kültürünün inşasında önemli yeri olan Ahiliği de şiirlerine taşır.

Nüzhet Erman’ın Eserleri
Yeşil (1945),
A Benim Canım Efendim (1959),
Gayrimenkul Kiralar ve Belediyeler (haz. 1962),
Anadolu 1970 (1970),
Hem Hürriyet Hem Ekmek (1974),
Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1881-1981 (1981),
Türk (1990),
Halk Haktır (1990),
Osman Gazi’den Gazi Mustafa Kemal’e: Her-gün Yeni Doğarız (şiir, 1996).

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
4 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Nazlı Toaç
25 Mayıs 2023 13.57

Nüzhet Erman’ın ismi aşina olsa da ne yazık ki şiirlerini ben de bilmiyorum. Hafızam beni yanıltmıyorsa, sanırım adına şiir ödülleri veriliyordu eskiden. Günümüzde hâlâ devam ediyor mu, bilemiyorum. Böyle önemli şahsiyetlerin adını yaşatmalıyız bence. Adını anmazsak gelecek nesil nasıl bilecek…
Hatırlattığınız ve paylaşım için teşekkür ediyorum size.

Bir Edip
Yanıtla  Nazlı Toaç
26 Mayıs 2023 10.15

İlginize teşekkür ederim Nazlı Hanım.
Yazıyı hazırlarken şiir ödülü gözüme çarpmıştı ama ayrıntılı incelememiştim. Siz söyleyince tekrar baktım. 2000’li yılların başında (98’den itibaren sanırım) on yıldan fazla verilmiş bu ödül. Ama sonrası yok. İnternette böyle bir bilgi olmayabilir veya tamamen vazgeçilmiş de olabilir faaliyetten. Bilirsiniz bu tür faaliyetler külfetli işlerdir, düzenlemek zordur, üstelik kimseyi memnun edemezsiniz. Sanatçıların arkasında bu işleri organize edecek bir dernek yoksa genelde üç beş yıl sonra unutulur gider. Nüzhet Erman şiir ödülü de sanırım böyle bir belirsizliğin içinde kaybolup gitmiş olmalı. 😔

Filiz Erman
Filiz Erman
28 Şubat 2024 12.06

Merhabalar, ben Nüzhet Erman ‘ın kızı Filiz Erman. Nüzhet Erman’la ilgili daha geniş bilgiye “Ölüm Her Şeyi Silmez” kitabımdan ulaşabilirsiniz.Sonraki nesillere daha kalıcı olması açısından bu kitabı yazdım 2019 yılında yayınlandı. Ne yazık ki ödül törenleri, şiir, edebiyat yeni nesilin pek ilgisini çekmiyor.
En iyi dileklerimle.