Kelimeyle Oyun Olur mu?

You are currently viewing Kelimeyle Oyun Olur mu?

Benim bir hikayem var. Henüz göz değmemiş. Kirlenmesinden korktuğum. Duymak isteyen kulaklar vardır elbette. Kör satıcının kör alıcısı olur misali, benim hikayemi de dinlemek isteyen bir kulak, görmek isteyen bir göz neden olmasın?

Her hikâye özeldir. Her yaşamın biricikliğini kabul ediyorsan her hikayenin tek ve benzeşmez olduğunu da kabul etmelisin. Hele ki bu hikaye özgürlük üstüne kurulmuşsa. Bedenleri geçtim ruhların bile esir edilmeye çalışıldığı bir çağda özgürlük üstüne yazılmış bütün hikayelerin kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Dört duvar arasında geçen en kısa an bile bir ömür çalarken bizden, özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğuna dair hayaller kurmamıza gerek yok. Henüz kaybetmemişken tadını çıkarmalısın.

Esaretin olmadığı bir dünya olsaydı keşke. “Çok uzakta öyle bir yer var / O yerlerde mutluluklar / Paylaşılmaya hazır / Bir hayat var” diyen şarkının bahsettiği o diyarı hangimiz bulduk? Öyle bir yer var mı gerçekten? Yoksa bir dilekten mi ibaret söylenenler? Bir hayal ülke mi anlatılan yer? Bir ütopya mı yaşadığımız, yaşamak istediğimiz hayat?

Söylesene, özgürlük hangi kapının ardında? Elma dersek çıkar mı mesela? Ya da armut? Cevapsız sorularım var benim. Cevaplamaya korktuğum sorularım. Sormayı düşünemediğim.

Bir gün ülkeme bahar gelecekse eğer -ki gelecek- güzelliklerle gelsin. Esaretseverlerin olmadığı, ruhların tutsak edilemediği, kuşların ve kelebeklerin gökyüzünü paylaştığı, güneşin herkes için eşit doğduğu, çiçeklerin herkese aynı kokuyu sunduğu bir güzellikle gelsin bahar. Gelsin ve binlerce koku bahşetsin bize. Krizantem de olsun lale de. Nergis menekşeye gülümsesin, zambak papatyaya. Gül de olsun akşamsefası da.

Bahar olsun. İlk olsun, son olsun fark etmez etmez. Yeter ki bahar olsun.

 *               *               *

Geçenlerde bloglar arasında gezerken “kelime oyunu” diye bir etkinlik gördüm. İlk olarak Kırmızı Ruh‘ta karşıma çıkmıştı. Bu haftanın kelimelerini de Kendi Dünyasında seçmiş. (zambak, hayal, diyar, özgürlük, dilek) Bir de ben deneyeyim dedim ama zorladı beni biraz. İnsan içinden geldiği gibi yazmalıymış. Böyle belirli kelimelerin etrafında bir yazı zormuş. Ismarlama bir yazı gibi oluyor biraz. Takdir senin, kıymetli okuyucu.🙂

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
20 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Momentos
16 Aralık 2020 21.50

Ben sevdim.. tüm niyetlerinize katılarak amin diyorum.

Kaplan Diary
16 Aralık 2020 21.57

Etkinlikte ilk kez deneme türünü denemekten dolayı tebrik ederim:) Evet, kelimeler kısıtlıyor yazacağımızı ama aklımıza gelmeyen kapıları da aralıyor, bazı çağrışımlar yapabiliyor. Yazınızın başlığı “Özgürlük” olmalı. Elinize sağlık:)

Uyuşuk Hayalperest
17 Aralık 2020 11.17

Gün gelir, bahardanda sıkılır bu insanoğlu.
Güzeldi. Denemek lazım bu şekilde de.

İlkay
İlkay
18 Aralık 2020 01.40

Ben de sevdim yazınızı, güzeldi. Ama hep iyilik, güzellik olsa sanki bu sefer de onun değeri kalmazdı. İnsanlar biraz nankör, malum. Yine de tüm iyi dileklerinizi ben de içtenlikle diliyorum.

Minik
18 Aralık 2020 13.14

Bence de bahar olsun 🙂
Keyif verici olmuş. Yüreğinize sağlık.

Sessizgemi
22 Aralık 2020 20.43

güzel bir deneme olmuş bu etkinlikte deneme ilk kez gördüm sanırım güzel düşünce 🙂

Sessizgemi
Yanıtla  Bir Edip
22 Aralık 2020 21.50

hayır hiç de kötü değildi kendine haksızlık etme 🙂 şiiri de okumaya geleceğim mutlaka 🙂

Ebemkuşağı
Ebemkuşağı
Yanıtla  Bir Edip
22 Aralık 2020 22.42

Tüm gönüllere gelsin bahar diyelim. Güzel şeyler görelim… Kaleminize sağlık.

Rose
27 Aralık 2020 18.06

Bir gün ülkeme bahar gelecekse eğer -ki gelecek- güzelliklerle gelsin” demişsiniz umarım o günleri görebiliriz. Çok güzel bir yazı olmuş hiç zorlanmış gibi de değil. Emeğinize sağlık 🙂

Gülten
Gülten
4 Aralık 2021 17.51

Bu yazıyı yeni okudum ve bence de kelimeler insanı zorluyor aslında.Yine de insanın gelişmesine katkısı da oluyor.Ben de sizin gibi deneme yazmayı denemek istiyorum ve sizi bu konuda cok başarılı buluyorum..