You are currently viewing Bilinmeyen Şiirler: Murat Kapkıner – El-Gül İçi Var

Bilinmeyen Şiirler: Murat Kapkıner – El-Gül İçi Var

Murat Kapkıner’i üniversite yıllarımda tanımıştım. Bir şiir dinletisinde karşılaşmış, sesini duymuş, yüzünü görmüştüm. Aykırı bir şiir anlayışı vardı bana göre. Ama nedendir bilinmez, adını duymamıştır çokları. Bu biraz “sağ” kesimin açmazıdır. Çok iyi bir edebiyatçı bile olsanız maalesef ülkede köşebaşlarını tutan “sol” sizi görmezden gelmeye devam eder.

Tabi bununla sınırlı değildir sorun. Sağ cenahta olup da (sol da olabilir bu) aynı çeşmenin suyunu içmediği için birbirini yok sayan sanatçı sayısı da oldukça fazladır bizim ülkede. Biz de sanattan çok daha önemli olan şey “bizden” olmaktır. Bizden olsun da isterse çamurdan olsun. Sanat mı? Sanatı boş ver. Biz istersek en kötü metinleri bile cilalayıp cilalayıp sunarız millete. Çünkü bu millet iyiyi aramaktan yana değildir. Kendisine sunulanla yetinmeyi öğrenmiştir.

Bir futbol taraftarlığını geçmez bizim sanata bakışımız. Daha gidecek çok yolumuz var. 🙁

Bu hamur çok su götürür. Geçelim bunu. Ben bilinmeyen şiirlerde bugün size kısacık bir şiir getirdim. Okuyalım, tefekkür edelim.

El-Gül İçi Var

bugünkü dersimiz
çocuklar
düzgün yüzlerle ağlamayı başarmak

Murat KAPKINER

Murat Kapkıner kimdir?

1950 yılında Malatya’da doğdu. Malatya Erkek Sanat Enstitüsü (1967) ve Hava Astsubay Okulunu bitirdi (1969). Hava Kuvvetlerinde teknisyen astsubay olarak görev yaptı (1969-74). Çeşitli kuruluşlarda elektrik teknisyeni, Malatya’da özel ve resmî kuruluşlarda yönetici olarak görev yaptı. Kelime ve Varide dergilerini kurdu, yönetmenliğini yaptı. Şiir dışında roman, ve deneme türlerinde eserler verdi. Şiir ve yazıları Aylık Dergi, Çağımıza Selâm, Kelime, Varide dergilerinde yayımlandı.

Eserleri

Şiir: Not Düştüm Besmeleye (1990), Bütün Eserleri 1/Anne Ben Artık İyiyim (1998), Bütün Eserleri 4/Elifbamdan Arta Kalan (1998), Ademin Müstesna Ölümü (1998), Kimsenin Aklına Gel-meyen (1999)

Roman: Güz İnsanları (1982), Karanlıktakiler (1983), Wesirfinger Pastanesi (2001)

Deneme İnceleme: Yaşamayı Göze Almak (1986), Bütün Eserleri 2/Denemeler (1998), Bütün Eserleri 3/Merhamet Muştusu (1998), Bütün Eserleri 5/Nef Risalesi (1998)

Söyleşi: Nefs (1988)

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
2 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Huriye
1 Kasım 2023 14.26

Eh bende ilk kez duydum tabii ki. Romanlarına bir bakacağaım.