Mektuplar Üzerine Küçük Notlar

You are currently viewing Mektuplar Üzerine Küçük Notlar

Bu başlık altında okuyacağınız yazılar, 1994 yılından bu yana kaleme aldığım mektupları içerir. Aslında bunlara doğrudan birer mektup demeli miyim, bilmiyorum. Meslek hayatım boyunca öğrencilerimin hatıra defterlerine ve okul yıllıklarına yazdığım yazılar yani bir öğretmenin kaleminden çıkmış hatıra defteri yazıları bunlar. Ama içerikleri bir mektup havasındadır.

Bu yazıları kaleme alırken bir hatıra defterine yazdığımı ve bu yazıların o defterlerde unutulup gideceğini biliyordum. Ama hiçbir yazıyı geçiştirmek için yazmadım. Doğru dürüst cümle kuramayan öğretmenlerin karaladığı iki satırlık başarı dileklerinden çok daha fazlasını yazdım, yazmaya gayret ettim. Özendim. Kıymet verdim. Öğrencilerime, defterlere, yazının bizzat kendisine… Klasik hatıra defteri yazılarından çok farklı metinler çıktı ortaya. İyi ki böyle yapmışım.

Yazdığım bütün mektupların bir örneğini kendimde saklamaya başlamam çok sonraları oldu. Mesleğimin ilk yıllarına ait mektupları sonradan öğrencilerimden isteyerek buraya ekledim. Hepsine ulaşabildim mi? Tabi ki hayır. Öğrencilere ulaşmak kolaydı ama mektuplara ulaşmak onlara ulaşmak kadar kolay olmuyordu. Bazen “elbette gönderirim hocam” denmesine rağmen bir türlü gelmiyordu mektuplar. Bazen de hatıra defterleri kayboluyor, mektup sonsuzluğa karışıyordu. Sağlık olsun.

Yazıların sayısı ve üzerinden geçen günler arttıkça karmaşa artıyordu. Ben de kişisel arşivimi oluştururken metinler arasında kaybolup gitmemek için bunları sınıflandırdım. Kendime en mantıklı gelen yöntemle kategoriler oluşturdum.

Aşağıdaki kategorilerden birine tıkladığınızda yine kısa bir açıklama bulacaksınız kategorinin içeriğine dair. Bu “öğretmen hatıra defteri yazıları” eminim sizin de ilginizi çekecek. Yüreğinize dokunan bir satır gördüğünüzde altını çizerek, bunu yapamazsanız altına küçük bir yorum bırakarak burada olduğunuzu hissettirin. 🤗

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör