Bilinmeyen Şiirler: Selahattin Batu – Bir Adsız Çiçek

You are currently viewing Bilinmeyen Şiirler: Selahattin Batu – Bir Adsız Çiçek

İki sene geçmiş bilinmeyen şiirler başlığı altında beğendiğim şiirleri paylaşmaya başladığım günün üstünden. Tamamıyla kendi beğenime göre bazen okuduğum herhangi bir kitaptan veya internet sayfasından aldığım, bazen de yıllar önce tuttuğum şiir defterlerinin birinden aldığım bir şiiri paylaşıyorum burada. Kaç şiir olmuş diye merak ettim bu yazıyı paylaşmadan önce. Çok az şiir paylaştığımı fark ettim. Daha elli şiir bile olmamış.

Ne kadar az! Oysa paylaşırım diye düşündüğüm ve taslaklarda beklettiğim yüzlerce şiir var.

Bloğun amacı başkalarının eserlerini paylaşmak değil kesinlikle. Kendi karaladığım metinleri paylaşıyorum asıl olarak. Sadece bilinmeyen şiirler adı altında alıntı metinler paylaşıyorum. Bir de bestelenmiş şiirler dizisi altında “Batı Etkisinde Gelişen Türk Edebiyatı” içinde yer alan şairlerin bestesi yapılmış şiirlerini derlemek gibi amansız bir işin içine girdim. Burada da bazen sadece alfabetik liste olarak paylaşım yapıyorum, bazen de bir şaire özel bir yazı ayırıp bestelenmiş bütün şiirlerini besteleriyle birlikte okuyucunun beğenisine sunuyorum. Bilimsel bir çalışmanın peşinde değilim. Bilimsel çalışma yapan birilerine faydası olursa olursa ne âlâ.

Bir Adsız Çiçek

Ben bir adsız çiçek olsam kırda
Derip koklar mısın beni?
Bir avuç toprak olsam yerde
Alıp saklar mısın beni?
Hasta düşsem gurbetlerde
Gelip yoklar mısın beni?
Ölüm günü başucumda
Durup bekler misin beni?

Selahattin BATU

Selahattin Batu hakkında kısaca:

Türk veteriner hekim, akademisyen, siyasetçi, edebiyatçı. (25 Aralık 1905 – 24 Mayıs 1973),

Zooteknik profesörü. TBMM VII. dönemde milletvekili olarak görev yapmış bir siyasetçidir. Şiirleri, deneme ve gezi notları ve oyunları vardır.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
2 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Huriye
14 Ağustos 2023 09.55

Kısacık ama çok derin…. Çok güzelmiş.