Cevapsız Mektuplar – Hatıra Defteri Yazıları

You are currently viewing Cevapsız Mektuplar – Hatıra Defteri Yazıları

“Hatıra defteri nedir, hatıra defteri nasıl yazılır?” türünden sorulara veya “öğrenciye anı defteri yazıları, hatıra defteri için güzel sözler” türünden kavramlara cevap arıyorsanız bu yazıda işinize yarayacak cümleler bulabilirsiniz.

İlk hatıra defteri yazısını lise yıllarımda yazmış olmalıyım. Çok acemi yazılardı tabi bunlar. Arkadaşlarımın defterlerinde yazdığım yazılardan bahsediyorum. Bu yazının konusu o acemi yazılar değil.

Mesleğe başladığım 1994 yılından itibaren yüzlerce öğrencimin defterine hatıra yazıları yazdım.

Bazen süslü bir defterle gelirlerdi bazen sıradan bir lise defteri ile. İlerleyen yıllarda kuşe kağıtlara basılmak üzere dijital ortamlarda yazdım bu yazıları. Öğrenci yıllıklarına basıldı pek çoğu. Öyle ilginç yazılar da vardı ki bir A4 kağıdına yazıldı. Sahibine teslim edildi.

Çoğunlukla gençlerden gelen istek üzerine yazıyordum bu yazıları. Gelen hiçbir öğrencimi geri çevirmedim diyebilirim. Yirmi beş yılın içinde hayal meyal hatırladığım birkaç simayı saymazsam. Bir öğrenci için hatıra defterine öğretmeninin yazacağı birkaç satır ne ifade ediyordu hiç bilmiyorum. Ama şunu çok iyi biliyorum ki hiçbir yazıyı baştan savma yazmadım. Hep özen gösterdim. Yazıları bir nasihat mektubuna çevirmedim. İçten, samimi mektuplar yazdım hepsine.

Cevapsız mektuplar yazdım yıllar boyu

Bazen onlar istemeden de yazdım bu yazıları. Bir eğitim yılı sonunda küçük bir kitapçık olarak tutuşturdum ellerine. Hâlâ saklayan var mıdır bu mektupları merak ediyorum.

Bazı mektuplar da vardı ki yazılması gecikmişti. Mutat olduğu üzere lise son sınıftaki öğrencilerime yazıyordum bunları. Gel gör ki son sınıfta kısmet olmamıştı bazıları için. Üşenmedim, aradan geçen uzun yıllara rağmen yazdığım mektuplar da oldu.

Bunca yıldır yazdığım bütün mektupları toplamak gibi bir hedefim vardı bir aralar. Ama öğrencilerimin çoğundan olumlu dönüş alamadım bu konuda. Hiçbirini suçlamıyorum tabi. Belki ben ulaşamadım çoğuna.

Köşede bekleyen anı defteri yazıları

Elimde hâlâ buraya aktarılmayı bekleyen mektuplar var. Yıllar önce yazdığım bazı mektuplarla birlikte kendilerini mezun etmeye fırsat bulamadığım kuzucuklar için yazılmış mektuplar bekliyor bir köşede. Zaman buldukça -tabi zamanı geldiğinde- onları da koyacağım sayfaya.

Mektup kategorisinde topladığım bu yazıların hepsinin bir alt kategorisi var. Onlar için kendi kategorilerinin başında kısa açıklamalar yaptım (yani yapacağım. Aşağıdaki bağlantıları takip ettiğinizde bu açıklamaları bulabileceksiniz.) Şimdilik ana menüden ‘mektup’ bağlantısına tıklayarak bu yazılara ulaşabilirsiniz.

Okumak isterseniz buyurun! Hâlâ hatıra defteri diye bir kavram varsa, öğrenci yıllıkları hâlâ hazırlanıyorsa ve siz de öğrenciye anı defteri yazıları arıyorsanız bu yazılardan faydalanabilirsiniz. Belki size ilham verecek birkaç satır vardır içlerinde.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
4 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Cem Kazan
27 Ocak 2021 23.09

Şu an hiç tanımadığım birinin yıllığına ya da hatıra defterine denk gelsem yine de okurum. Çünkü onlarda yaşanmışlıklar var.

Gülten
Gülten
6 Mart 2021 06.46

Benim ortaokul ve liseden kalma hatıra defterim var ve oraya yazan birkaç oğretmenim:) Ama bu yazıyı okurken keşke siz benim öğretmenim olsaymışsınız diye düşündüm:)