Şarkılar Yetim Kaldı

You are currently viewing Şarkılar Yetim Kaldı

Takvimler 15 Aralık 2017’yi gösterdiğinde dünyamızı terk etti bu yüreği güzel adam. Kimden bahsediyorum? Şöhreti bugüne ulaşmış pek çok şarkının söz yazarı ve/veya bestecisi Ali Tekintüre’den bahsediyorum tabi.

Yaşı yarım yüzyıla yaklaşmış veya elli geçmiş olanların tanıyacağı ama yeni neslin pek tanımadığı bir isimdi Tekintüre. Sadece Tekintüre değil, bizde şarkı sözü yazarlarının kaderidir bu. Şarkı sözlerinin kime ait olduğu pek merak edilen bir konu değildir bizde.

Birazdan sıralayacağım şarkıları gördüğünüzde “Bu meşhur şarkılar hep bu adama mı ait?” diyeceksiniz belki de. Evet hepsi bir Tekintüre şarkısı bunların. Bazılarının sözünü yazmış, bazılarını bestelemiş. Birçoğunda hem besteci hem söz yazarı olarak imzası var.

Hangisi şarkılar mı? Hangisini önce zikredeceğimi şaşırdım. “Baharı Bekleyen Kumrular Gibi” diyecektim. Aklıma son dönemde yeniden yorumlanan bir şarkısı geldi. Funda Arar söylemişti hatırlarsanız: “Benim İçin Üzülme.” Siz bu eseri dinlerken biz yazımıza devam edelim. Eseri Funda Arar’ın sesinden mi yoksa “acıların kadını” Bergen’in sesinden mi dinlemek gerekir diye sorarsanız Bergen’den dinleyin derim.

Kimdir Ali Tekintüre?

Bestekâr ve söz yazarı. 1953 yılında Adıyaman Besni’de doğar. Genç yaşta İstanbul’a gelir. Askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri daha sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelenir ve Emel Sayın’ın parçayı okumasıyla Tekintüre de şöhret basamaklarını tırmanmaya başlar. 1978 yılında aynı adı taşıyan sinema filmi için yazdığı “Dilek Taşı” şarkısı Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açar. Hemen ardından sözlerini yazdığı “Sürünüyorum” adlı şarkı stadlarda marş olur. Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin ünlü isimleriyle çalışan Ali Tekintüre birçok unutulmaz şarkıya imza atar. Arabesk söyleyen sanatçıların neredeyse tamamı Ali Tekintüre’den bir eser mutlaka okumuştur. Yazdığı “Gitme” şarkısı 1987`’in en meşhur parçalarından biri olur. Yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD’lerde okundu. Tekintüre’nin 10 şiir kaseti vardır.

Meşhur şarkılarıdan bazıları:

Tanrım Beni Baştan Yarat, Kadehi Şişeyi Kırarım, Duyar mısın Feryadımı, Ne Fayda, Aklı Yok, Bir Kadın Tanıdım, İkimizden Bir Kalmadı, Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Anadan Ayrı, Beklemek İbadet Kalmak Zulümdür, Gitme Yarim, Her Saat Başında, Tiryaki, Acı Gerçekler, Baharı Bekleyen Kumrular Gibi, Tövbe Ettim, Sevmez Olaydım, Hangimiz Sevmedik, Toprak Alsın Muradımı, Benim İçin Üzülme, Elimde Fotoğrafın, Kahrolayım, Ümitlerim Bitince Gel, Köşe Kapmaca, Düşünürken, Senden Vazgeçmem, Kaderi Ben Mi Yarattım, Evlat, Aldana Aldana, Birisi, Hepsi Geçer, Seni Yakacaklar, Canım Dediklerim, Gurbet Yolu, Akşamcı, Güldür Yüzümü…

Şimdi her bir şarkı için bir Youtube bağlantısı koymaya gerek yok. Dinlemek isterseniz basit bir arama ile bulabilirsiniz. Ama ben bir tane kendim için, bir tane keyfim için, bir tane de kâhyası için bağlantı paylaşmak istiyorum izninizle. Yukarıdaki eser benim için olsun.

Bu eser keyfim için:

Bu da keyfimin kâhyası için:

Bu kadar çok acılı şarkı yazınca insan merak ediyor, bu adam nasıl bir hayat yaşamış diye. Aşk, ayrılık, gurbet, özlem, acı, isyan vb. konularda bu damar parçaları yazan kişinin çok kötü bir hayatı olmalı diye düşünüyor olabilirsiniz. Yanılıyorsunuz. Mutlu bir evliliği ve mutlu bir hayatı var Tekintüre’nin.

Ama adam yazmış. Burada edebiyatın temel sorunlarından biri olan “Yazarın/şairin hayatı esere dahil midir?” sorusuna da cevap bulmuş oluruz bir parça. Fuzûlî’nin bir dizesi ile bitirelim öyleyse yazıyı:

“Aldanma ki şair sözü elbette yalandır”

Bunu da okumalısın:  Anneler Günü İçin Ne Yazacağını Bilemeyen Çocuk
Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör