Twitter Etiketleri Üzerine Kısa Kısa #1

You are currently viewing Twitter Etiketleri Üzerine Kısa Kısa #1

Bilenler bilir, televizyon ile aram hiç iyi olmamıştır benim. Haber bile izlemem. Yıllar var ki gündemi takip etmiyorum. Sadece göz ucuyla Twitter’a bakıyorum.

Bugün yine Twitter’da TT’ye bakarken “Neden bu etiketlerle (#hashtag) ilgili üç beş kelam etmiyorum ki?” dedim kendi kendime. Her gün olmasa bile ara ara gündeme dair bir şeyler yazabilirim diye düşündüm. Gerçi Twitter gündemi benim sinirlerimi zıplatıyor ama olsun. Bir rahatlama vesilesi olur belki. Yazmak pek çok sıkıntıya iyi geliyor bilirsiniz.

#TuristiMağdurEtmeyin

Bir ülke düşünün ki koronavirüs yasakları nedeniyle vatandaşına ceza kesiyor. Neymiş? Denize girmiş. Buraya kadar her şey normal. Adam kendisiyle birlikte denize giren diğer kişilere niye ceza kesilmediğini soruyor haklı olarak. Cezayı kesen polisin açıklaması evlere şenlik. Sen Türk’sün diyor. Onlar Ukraynalı. Yani turist.

Kendi vatandaşını koruyup kollamayan bir ülkede yaşamak gerçekten zor. İnsanı zorla gavur yapacaklar.

#RahatUyudunuzMu

Son 24 saat içinde ülkede geçim sıkıntısı nedeniyle dört insan (ben yazıyı tamamlayıncaya kadar 7 kişi oldu maalesef) intihar etti. Ve millet haklı olarak soruyor: Rahat uyudunuz mu?

Cevabını ben vereyim. Uyumuşlardır. Yirmi yıldır keyif sürüyor adamlar. Niye uyumasınlar ki? Aslında aynı soruyu vatandaşın kendisine sorması lazım. Ey halkım sen bu güruhu yirmi yıldır iktidarda tutarak nasıl rahat uyuyorsun? Hiç mi uykun kaçmadı yirmi yıl boyunca? Adamlar ülkeyi talan ederken küçük bir tıkırtı da mı duymadın uykunu kaçıracak?

#İbadetimeDokunma

Camide itikafa1 giren bir grup Müslümana polis biber gazı sıkarak müdahale etmiş. Biz nasıl bir ülke olduk böyle ya! Kendini Müslüman sayan bir iktidarın olduğu dönemde bunların yapılıyor olması gerçekten trajikomik.

Sen lebaleb parti kongresi yapacaksın, binlerce insanla cenaze namazı kılacaksın ama sosyal mesafeye uyan üç beş insanın camide ibadetine müdahale edeceksin.

Evet, sokağa çıkma yasağı var mı? Var. Bu adamlar sokağa mı çıkmış. Bir yönüyle evet. Ama sen adamlara sokağa çıktıkları için müdahale etmiyorsun ki. Zaten adamlar kendilerini on gün boyunca camiye kapatıyorlar. Sen kapanma istemiyor muydun zaten? Eee senin derdin ne?

Aslında yaşananlar “susma sustukça sıra sana gelecek” söylemenin vücut bulmuş halinden başka bir şey değil. Birilerine zulmedilirken herkes sustu. Şimdi sırayla herkese zulmediyor zalimler. Olay bundan ibaret.

#PolisiminYanındayım

Bir önceki etikete muhalefet olsun diye birileri de (biz onlara trol diyoruz) üşenmemiş yukarıdaki etiketi açmış. Neden polisin yanında yer almam gerektiğini soruyorum kendime. Cevabım yok. Bu millet yıllarca asker postalları altında inlemişken şimdi polisi yüceltmenin anlamı yok bence. Ben haklının yanındayım. Camideki müdahalede polis haksız. Öyleyse ben polisin yanında değilim.


  1. “İtikaf nedir, nasıl yapılır?” diye merak edenler için Din İşleri Yüksek Kurulunun sayfasından aldığım bilgiyi aşağıya ekliyorum ki çok bilmişin biri çıkıp da “Ne var canım herkes evinde yapsın itikafını.” demesin. Merak eden adresten kendisi de okuyabilir. ↩︎

Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet /Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir. İtikâfa giren kimse, camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu takdirde camide tedarik eder. Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabiî ihtiyaçları için ise camiden dışarı çıkabilir. Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması hâlinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hâllerin dışında camiden çıkarsa itikâfı bozulur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da ve özellikle bu ayın son on gününde itikâfta bulunduğunu bildiren birçok hadis-i şerif vardır.

Yukarıda izah edildiği şekli ile camide itikâf erkeklere mahsustur. Kadınlar ise evlerinin namaz kılmak üzere belirledikleri bir yerinde itikâfta bulunabilirler. Şâfiî mezhebine göre ise, mescid dışında itikâf caiz değildir. Kadın, kocasından izin alarak mescitte itikâf yapar. Zira Hz. Peygamberin (s.a.s.) eşlerinin mescidde itikâfa girdikleri rivayet edilmiştir.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör