Bana Fotoğrafın Orijinalini Gönderir misin?

You are currently viewing Bana Fotoğrafın Orijinalini Gönderir misin?

Bilmem kaç piksellik kamerası olan telefonlarla çektiğimiz güzelim fotoğrafları bir arkadaşınıza gönderirken hangi yolu tercih ediyorsunuz?

Cevabı belli soruları niye soruyorsam! Elbette WhatsApp. Bu programın hayatımızın her noktasına nasıl sirayet ettiğinden falan bahsetmeyeceğim. Derdim bu değil zaten. “Whatsapp”sız bir hayat düşünmek bizim toplum için neredeyse imkansız. Bu eleştiriyi yaparken kullanıp kullanmadığımı merak ediyor olabilirsiniz. Kullanıyorum, niye kullanmayayım ki, ben teknoloji düşmanı değilim. Hatta teknolojiyi çok seviyorum.

Telefonunuzun kamerasında en yüksek çözünürlükle çektiğiniz güzelim bir fotoğrafı arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz. Hemen malum program ile gönderiyorsunuz. Anında “mavi tik” oluyor. Yerine ulaştı bile.

Buraya kadar her şey çok güzel. Amaç zaten güzel bir an’ı paylaşmaktı. Maksat hasıl oldu. Gönderdiğimiz kişi de fotoğrafa elindeki teknoloji harikası telefonla bakıp geçti. Sıkıntı var mı? Yok!

Gerçekten yok mu?

Emin olmak için telefonumda çektiğim bir fotoğrafın hem orijinal hem WhatsApp ile gönderilmiş boyutlarına baktım. Orijinali 4128×2322 piksel iken programla gönderilmiş hali 1600×900 piksel idi. Boyutu da 2,90 MB iken 151 KB olmuştu. Yani fotoğraf hem piksel hem boyut olarak küçülmüştü.

Bu ne demek? Fotoğrafı biraz büyütünce kalitenin bozulması demek. “İyi ama biz bu fotoğraflara akıllı telefonların dışında başka bir yerde hiç bakmayacağız ki!” dediğinizi duyar gibiyim. Öyle bile olsa elimizde fotoğraflarımızı orijinal hali ile gönderme imkanı varken bunu niye kullanmayalım?

Sayfalar boyu bu işin nasıl yapıldığını anlatacak değilim. Bu benim işim değil çünkü. İnternette biraz arama yaparsanız bunun pek çok yolu olduğunu en ince ayrıntısı ile bulabilirsiniz. Beni teknoloji ile içli dışlı olan bir neslin bu konularda bilgisinin olmayışı ilgilendiriyor. Hep aynı noktaya çıkıyor yolumuz. Her yeni çıkan telefona sahip olmak istiyoruz ama bunların pek çok özelliğini kullanmıyoruz. Daha acısı, kullanamıyoruz.

Teknolojiden anladığımız; varsa yoksa birkaç sosyal ağda fotoğraf paylaşalım, paylaşımların altına bir cümle ile dahi olsa yorum yapamayıp “emoji” denilen şekillerle ifade bırakalım. Bilir bilmez yaşayıp gidelim.

Hayatımızdan WhatsApp denilen uygulamayı çıkarsak birçoğumuzun eli ayağı bağlanıp kalacak. Size de öyle gelmiyor mu?

Aman boş verin! Hem bize ne, bir fotoğrafın orijinal boyutundan, orijinal haliyle nasıl gönderileceğinden? Hadi, gülümseyelim. Biri fotoğrafımızı çeksin. Biri WhatsApp’tan hepimize göndersin. Biri sosyal ortamlarda paylaşsın.

Biz de altına birkaç “emoji” bırakırız.

Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör