You are currently viewing Basılı Kitaptan e-kitaba Nasıl Geçtim?

Basılı Kitaptan e-kitaba Nasıl Geçtim?

İki gün önce kendimi e-kitap okurken bulunca bir an “N’oluyor?” dedim ama bu şaşkınlığım uzun sürmedi.

Aslında her şey basılı kitaplardan uzak düşmemle başladı. Okuma ihtiyacı hissediyordum ama kitap yoktu. Ne yapabilirim, derken aklıma e-kitap geldi. Önce telefonuma Google’ın önerdiği birkaç e-kitap okuma programı indirdim. Biraz inceledikten sonra ReadEra programında karar kıldım. Ardından hemen e-kitap arşivlerini taradım. Önce biraz yordu beni e-kitap bulma işi. Ama derinlemesine araştırınca epey kitap buldum. Kitapları nereden indirdiğim konusunda bilgi vermeyeceğim tabi. İşin yasal boyutundan falan bahsedecek değilim. Yazarlara ayıp olmasın diye söylemiyorum. 🙂

Tabi bulduğum eserlerin tamamını indirmedim telefonuma. Seçerek yaptığım indirme sonunda yaklaşık otuz eser vardı artık elimin altında. Bunları okuyabilirsem diğerlerini de indirip okurum zaman içinde.

e-kitap okumanın kolaylığı

Telefondan e-kitap okumanın bir takım kolaylıkları, artıları olacak sanırım. Belki satırların altını çizemeyeceğim ama istediğim yerleri not almak çok daha kolay olacak. Her an kopyalayıp başka bir yerde kullanabileceğim. Bakarsınız sağlam bir arşivim olur bu sayede. (İçimden bir ses hiç heveslenme, olmaz diyor. Haklı. Çünkü ben kendi hayalimin rağmına biraz dağınık çalışıyorum.)

Daha büyük bir kolaylık da kitapların her an elimin altında olmasıydı. Yüzlerce kitabı telefonumda taşımanın güzelliği anlatılır gibi değil. Okuma programlarını hazırlayanlar görsel olarak kütüphane zevkini yaşatacak şekilde düzenlemişler her şeyi. Belki kitaba dokunamıyorum ama gözümün önünde bir kütüphane varmış gibi geliyor.

Başkaları bunu da okudu:  Pazar'lık - 5

Yıllardır aynı anda birkaç kitabı birlikte okuyanları anlamakta hep zorlanmışımdır. Şimdi e-kitapla birlikte bunu kendim yapıyorum. Şu an dört kitap birden okuyorum. Bunun pek karmaşık bir şey olmadığını fark ettim. Tabi bunda kitapları taşımanın kolaylığı da göz ardı edilmemeli.

Telefonlar kitaplar kadar sıcak mıdır?

Okuma ihtiyacımı gidermek için çözüm buldum. Ama içimde ince bir sızı var. Kitapların sıcaklığını verecek bir yol değil şu an yaptığım eylem. Çaresizlik nihayetinde. Bir gün yeniden basılı kitaplara kavuşur muyum bilmiyorum. Sosyal ağlarda gördüğüm kitaplı paylaşımlar hâlâ yüreğimi titretiyor.

Kitapların kokusu yok artık. Yıllardır kitap kokusuyla yaşayan biri için buna alışmak biraz zaman alacak. Satırların altını çizmek de yok. Satırların altını çizememek gerçekte bir kayıp gibi görünmese de ruhen eksikliğini hep hissedeceğim.

İyimserliğime bakın ki çok daha önemli şeylerden mahrum olmuşken kitaplardan mahrum olmanın acısını çekiyorum. Ne diyeyim, bahtımıza bu düştü.

Yaşanan bunca zulme ve acıya rağmen insanı, hayatı ve kitabı sevmeye devam edeceğiz. Kitapsızlara inat okuyacağız. Güneşli günler görmek umuduyla okuyacağız ve tutunacağız hayata.

Bu yazıyı beğendin mi?

Öyleyse abone ol. Yeni yazıları kaçırma!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Yeni yazı varsa haftada bir e-posta alırsın. İstediğin zaman üyelikten çıkabilirsin. Yani her şey senin kontrolünde! :))

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gülcan
Gülcan
7 Kasım 2020 02.00

Ben Kindle kullanıyorum. Gerçek kitap okumuş gibi his veriyor. Hatta bazen parmağını yalayıp sayfa çeviresim geliyor. 😬 Gerçi bu ara kitap okumuyorum, okuyamıyorum.

Gülcan
Gülcan
  Bir Edip
7 Kasım 2020 23.24

Siz eldekinlerle idare edeceksiniz artık. 😬 Bir gün kavuşursunuz kitaplara. İnşallah…

Müfred
17 Aralık 2020 03.32

E-Kitap programlarında yazıların altı çizilebiliyor ve not alınabiliyor. Ben pek kullanmasam da. Zaten normal kitapların altını da çizmem. Adobe acrobat kullanıyorum fakat readera da yüklü tabletimde.

Bir Edip
  Müfred
17 Aralık 2020 08.25

Haklısınız, e-kitap programlarında da bu tür işlevler mevcut. Fakat yıllarını kitap kokularıyla geçirmiş biri için sanal kitaplara alışmak biraz zor olacak. Hele ki bu okuma işini telefon gibi küçük bir cihazdan yapıyorsanız işiniz biraz daha zor demektir. Alışacağım ama… Kitapsız olmaz çünkü.
İlginize teşekkür ederim.