İlk Blog Macerama Kısa Bir Dibâce

You are currently viewing İlk Blog Macerama Kısa Bir Dibâce

Bugün hayatıma yeni bir güzellik eklemek istiyorum. Yazılarımı artık bir blogda okuyabileceksiniz.

Blog ne mi? Siz de haklısınız. Henüz blog diye bir kavram yok bu ülkenin sanal gündeminde. Bu kavramı 2005 yılında öğrenecek insanlar. Bir nevi günlük, blog dediğim şey. Daha anlaşılır olması için “kişisel internet sayfası” da diyebilirim.

Ne işe yarayacak bu sayfa? Yazdığım yazıları ve şiirleri paylaşacağım burada. Kim okuyacak bunları? Elbet bulunur okuyan birileri. Şimdilerde insanlar buna çok yabancı olsalar bile gün gelecek herkes öğrenecek bu kavramı. 2010-2020 yıllarına doğru farklı içeriklerin paylaşıldığı pek çok blog türüne şahit olacak insanlar.

Ben de o vakte kadar yazmaya ve yayımlamaya devam edebilirsem bunları da okuyan birileri olacaktır. Bu yazı blog maceramın ilk yazısı olarak burada dursun. 2020 yılından sonra sağ kalırsak tekrar görüşelim. 🙂

*                         *                         *

Böyle bir yazı yok tabi. Bunu ben 2021 yılında geçmişe mektup gibi yazdım. Bu yazının görünürdeki yayın tarihinde yazmış olsaydım bunlardan farklı bir şey yazmazdım sanırım.

İnsanların henüz interneti bile yeni yeni tanıdığı bir dönemde bir servis sağlayıcının bedava hizmetini kullanarak kendime bir kişisel sayfa açmıştım. Orada yazdığım bazı yazıları yayımlıyordum. Özel bir amacım yoktu. Şimdi insanlar niye blogla uğraşıyorsa -sanırım çoğu zevk için ilgileniyor- ben de o dönemde aynı zevki yaşamak için vakit ayırmıştım bu işe.

Blog adresim nereden nereye evrildi

İlk blog adresim dibace.netteyim.net şeklindeydi. Sene 2001.

İkinci kez blogda uğraşmaya başladığımda adresim edebiyatcininbiri.murtici.net olmuştu. Kendime ait bir alan adının altında bir bloğum vardı. Sene 2010.

Üçüncü değişim edebiyatcininbiri.net alan adına geçişimle oldu. Sene 2014.

Son değişiklik biredip.com alan adıyla oldu. “edebiyatcininbiri” adını çok sevdiğimi bilen biliyor. Ama alan adının uzunluğu ve Türkçe karakter sorunu nedeniyle değiştirmek istedim. Sene 2019.

Tabi burada saymadığım çalışmalar da var. blogspot.com ve blogcu.com uzantıları ile alınmış adreslerim de oldu kısa süreliğine. Ama bu ortamları özgür hissetmedim hiç. Hemen kaçtım buralardan. 🙂

dibace giriş

2001 yılına dönecek olursak web arşivde ilk kayıt olarak 18 Nisan 2001 tarihi var. Blog için bir giriş sayfası koymuşum o dönemde.  Görsel yukarıda, bağlantı burada.

Bir sonraki gün için de bloğumun ana sayfanı arşivlemiş sistem. Onun da görselini aşağıya, bağlantısını buraya koyuyorum.

dibace ana sayfa

Şimdi mutluyum. Yirmi yıl önce nasıl mutluysam hâlâ öyle mutluyum. Hiç bitmesin bu mutluluk. Daha nice yirmili yılı geride bırakmak kısmet olur inşallah.

Blog geçmişim ile ilgili birkaç yazı yazmıştım daha önceleri. Onları da buraya bırakıyorum.

Birkaç yazı dedim, epey olmuş bu yazılar. 🙂

Bunu da okumalısın:  Bu, Kısa Bir Yazıdır...
Beni bilgilendir
Bildirim seçiniz
guest
2 Yorum
Satır içi geri bildirim
Tüm yorumları gör
Gülten
Gülten
20 Aralık 2021 07.02

‘Dibace’ de güzelmiş:) ne güzel insallah bizlerin de sizin gibi uzun soluklu blogları olur.Biredip daha güzel, hep böyle kalsın 🙂